Scroll to top

Pazardan Domates Alır Gibi Backlink Almak İşe Yarar Mı?


İş Canavarıİş Canavarı - 0 yorum

Backlink konusu üzerinde oluşan algı aslında çok fazla olsun çok etki etsin mantığında yapılmasından kaynaklı “etki etmiyor” algısıdır. Backlink sitenizin hit kazanması ve görünürlüğünüzün artması için faydalı bir çalışmadır. Fakat bu çalışmayı doğru yaparsanız. Backlink almak çok fazla faktörle iç içe bir konudur. Önemli kıstasları bilirseniz yapacağınız çalışmadan verim alırsınız. Eğer bu kıstaslara dikkat etmeden rastgele bir çalışma yapar, yaptırırsanız tam aksine siteniz de zarar görecektir.

Backlink farklı farklı sitelerden sizin sitenizi gösteren bağlantılardır. Sizin sitenizi işaretler. Arama motorları sürekli olarak internet sitelerini gezerler buna Crawler denir. Sitenize gelme sıklığı ve içeriğinizi indexleme sıklığı başlarda yavaştır. Bunu arttırmak için zaman geçmesi ve düzenli olarak içerik girmeniz gerekir. Aynı zamanda başka sitelerin sizin sitenizi işaretlemesi de siteniz için + değer kaynağıdır. Backlink temelde sizin için çok etkili bir çalışmadır ki doğru yapılırsa.

Backlink Örnekleri

Backlinklerin kaliteleri vardır ve hangi internet sitesinden backlink alacağınız önemlidir. Bu yüzden backlink paketlerini araştırdıysanız daha önce görmüşsünüzdür ki paketler çeşit çeşittir. Edu, Gov uzantılı sitelerden alınan backlinkler, Da – Pa değerleri yüksek sitelerden alınan backlinkler gibi etkisinin daha fazla olacağı anlatılan backlink çeşitleri vardır. Peki bu backlink çeşitleri neler ve açıklamaları nedir?

  • Edu Backlink
  • Gov Backlink
  • Pdf-Döküman Backlink
  • Profil Backlink
  • Forum Backlink
  • Sosyal Site Backlink
  • Wiki Backlink

Bu listeyi çok daha fazla uzun tutmak istemedik. Çünkü genellikle paket içeriklerinde ekstra olarak yazılan ama aslında işe yaramayacak içeriklerde mevcut. Mesela Youtube backlink çalışması. Bunu bir video atıp altına internet sitelerini yazarak yapılana bile rastladık. Youtube videolarının altlarına verilen bağlantılar nofollow olarak değer görür ve arama motorları bu linkleri takip etmez. Sadece kullanıcı kendi isteğiyle sitenizi ziyaret etmek isterse fayda görürsünüz ki bir videonun altındaki 100 siteden birisi olupta ilgili kişinin sizi görmesi ne kadar yüksek ihtimaldir?

Edu Backlink

Edu backlink, EDU uzantılı eğitim İle ilgili güçlü sitelerden alınan backlinklerdir. Normal şartlarda sitelerinizi, arama motorlarında yükseliş yaptıracak bir çalışmadır. .edu uzantılı backlink alabileceğiniz siteleri bulması yine normal şartlar altında kolay değildir. Ve eğer bir çalışma yaptırıyorsanız öncesinde mutlaka site adreslerini sorun.

Gov Backlink.

Gov backlink, Edu backlinkle aynı etkide fayda sağlayabilir. Gov backlinkler yüksek otoriteye sahip olduğu için, sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmanıza yardımcı olur. Gov backlinkler .gob gibi uzantılarda da görülebilir çünkü her ülkenin hükümet uzantısı farklıdır.

Pdf-Döküman Backlink

Yine backlink paketlerini çeşitlendirmek için ortaya çıkmış bir backlink çalışmasıdır. Etkisi bilinmeyen ama paketlerde kendine yer eden bir backlink çalışmasıdır. PDF’ler internet sitelerinde yayınlanırken yazılar eğer resmin içine gömülü değilse seçebilir ve bağlantılara tıklayabilirsiniz. Bu bağlantılar sitenize fayda sağlaması için paketlerde yer verilir.

Profil Backlink

Da – Pa değerleri yüksek, yazar ve profil hesapları tercih edilerek yapılır. Profil sayfalarına internet sitenizin direkt olarak adresi yazılarak veya anahtar kelimenize internet sitenizin bağlantısı verilerek yapılan backlink çalışmasıdır. Yazar ve profil hesapları içeren sayfaların yine nofollow’a dikkat ettiğini unutmadan öncesinde yapılacak çalışmadan emin olmayı unutmayın.

Forum Tanıtım

Bu backlink tahmin edebileceğiniz gibi forum sayfalarında internet siteniz paylaşılarak yapılır. Forumların hatta site tanıtım kısmı dahi genellikle mevcuttur. Aynı zamanda forum sayfalarında çok fazla link bulunduğu için bu backlinklerin etkisi kesinlikle düşüktür. Bu sebeple paketlerde 100 tane 1000 tane gibi sayılarla özellikle yararlı olacağı izlenimi verilir. Forumdan backlink almanın doğru yolu ise bir üyenin merak ettiği konu hakkında makaleniz varsa onu paylaşmak veya sizin için kolaysa hemen sayfanızda içerik olarak oluşturup yine bağlantısını atmaktır. Bu sayede bağlantınız ziyaretçi alacağı gibi aynı zamanda foruma da fayfalı bir üye olmuş olacaksınız.

Sosyal Site Backlink

Vimeo, ted vb sosyal sitelerden yapılan backlink çalışmalarıdır. Bu sitelerin hedef kitlesi çok çeşitlidir ve genellikle konuları belli değildir. Her konu üzerinden içerik paylaşımı yapılabilir. Sizin dahi kolayca internet sitenizi paylaşarak yapacağınız bir çalışmadır.

Wiki Backlink

İşte… Wiki backlinkler. Wiki backlink, backlink paketi alacaksanız kesinlikle karşınıza çıkmıştır. Wikipedia akımından sonra konulara göre kendi içlerinde ayrı ayrı butik oluşan Wiki sayfaları bir havuzda toplanır daha sonra internet siteniz buralara servis edilir. Etkisi hakkında kesin bir yorum yapamıyoruz. Eğer Wiki sayfaları daha birçok internet sitesi backlink çalışması yapılarak değer kaybetmediyse sizin için faydalı olacaktır.

Backlink Fiyatları

Backlink fiyatları aslında yukarıda yazan “backlink çeşitleri” kısmındaki faktörlere göre değişiyor. Backlink’in sizin için verimli olabilmesi için öncesinde mutlaka backlink alacağınız kişiden paylaşılacak olan sitelerin bilgilerini isteyin. Backlink satın alırken farklı farklı paketler görebilirsiniz. Başlangıç, Ekonomi, Gold, Uzman vb. bu paketlerdeki backlink sayıları sizi yanıltmasın. Backlink fiyatları 10 TL’den başlayabilir ve 1000 TL’lere çıkabilir. Bu fiyatlar tamamen değişkendir. Satıcının elindeki internet siteleri eğer çok yüksek hitliyse sizden 1 backlink için 1000 TL’de isteyebilir. Bu yüzden eğer backlink ücretlerini araştırıyorsanız mutlaka linklerinizin geçeceği internet sitelerini öğrenin, yapılan önceki çalışmaları inceleyin ve ona göre karar verin. Hiç yapılmayan backlink çalışması, yanlış yapılan backlink çalışmasından iyidir.

Akıllarda Bir Soru: Backlink Nasıl Alınır?

Selamlar, bir süredir merak ettiğim bir konu var.

Forum sayfalarında 10 liraya 50, 100 liraya 1000 Backlink tarzındaki konuları biliyorsunuzdur. Hepsinin iddiası elbette “manuel” giriştir ancak linklerin tek tek elle alınması imkansız. Üst insan falan olunması gerekli. Yine bazı satıcılar, biz ekibiz 10 kişi çalışıyoruz falan diyorlar ama buna da pek ihtimal vermiyorum zira sattıkları fiyatlar çok düşük. Hadi diyelim, bir tanesi öyle. Diğer tüm satıcılar mı bu şekilde?

Birkaç gün içinde binlerce Backlink’i teslim ediyorlar. Bunu muhtemelen pek bilinmeyen, kuytuda kalmış araçlarla yapıyorlar. Sizin bu konu hakkında bilginiz var mı? Money Robot ya da benzer isimde bir yazılım vardı ancak onda sadece programda kayıtlı olan linklere alabiliyordunuz. Bunu da kullanmıyorlardır bu sefer her siteye aynı linki almak zorundalar. E bir süre sonra bu da fark edilir.

LiveStorm – WMARACI

Kaynak WMAracı kullanıcı gerçekten merak edilen bir soruyu forumda dile getirmiş.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir