Scroll to top

Objektif Haber Yenilendi! Kürşad İpek Anlattı


İş Canavarıİş Canavarı - 0 yorum

Objektif Haber, standart habercilik anlayışının yanı sıra Türkiye’den ve dünyadan en güncel haberleri tarafsız olarak paylaşmak için kurulmuş Bandırma haber ajansıdır. Objektif Haber geliştirdiğimiz ve geliştirmekte olduğumuz yapay zeka sayesinde dünya gündemlerini anlık olarak takip ediyor, ilgili alanlara rahat bir okuma deneyimi için yerelleştirme yaparak paylaşıyor. Şuan da 20 crawler bulunan Objektif Haber’de 2022 sonunda 1500’ün üzerinde crawler olacağını tahmin ediyoruz.

Başlangıç: Kürşad İpek

Bandırma haber ajansı paylaşımları yaparak çıkılan bu yolda gerçekten ulaştığımız kitle göz kamaştırıcı ve aldığımız geri dönüşler mutluluk verici. Biz internette gezerken genel olarak bir haberi 2 3 sayfa da daha okuyan bir kitleyiz. Durum böyle olunca 2018 yılında artık bu işe bir el atmamız gerekiyor diye düşünerek Objektif Haber’i kurduk. Başta Bandırma haber ağırlıklı haberlere yer veriyor dünya haberlerine de ayrıca yer veriyorduk. Bandırma haber dendiğinde en azından Objektif Haber’in bu işi nasıl ele aldığını Bandırma çevresinde herkes bilir. Şimdi ise girdiğimiz bu yenilenme sürecinde artık yerel, bölgesel ve global çapta haberlere ev sahipliği yapacağız. İnanıyoruz ki Objektif Haber duruşunu koruyacak ve yoluna hız kesmeden devam edecek.

Tamamen kullanıcı odaklı düşündük, gereksiz kısımlarla kimseyi yormak istemiyoruz. Haber neyse o. Objektif Haber takipçileri A gazetesinin de haberlerini B gazetesinin de haberlerini aynı yerden takip edeleriz. Magazin, Kültür-sanat, Yaşam gibi sektörler de aynı şekilde en güncel haberleriyle paylaşmak için geliştirdik.

Kürşad İPEK

Geliştirme Süreci Nasıl İşliyor?

Her haber sayfasının yapısı birbirinden farklı olduğu için geliştirme sürecinden önce crawler sistemi gerçekten zahmetli. Siteleri analiz edip Content Tag çıkarma işlemi yapıyoruz. Daha sonra bu Content Tag’leri nasıl işleyeceğimize, hangi şartları sağlamaları gerektiklerine ve sayfa içerisinde nerede yer alacaklarına karar veriyoruz. Bu işte Crawler’lar hayatidir. Ama şunu da bilmek gerekiyor bu sistemler çok fazla sunucu kaynağı tüketiyor. Kullanıcılara kesinlikle bir yavaş açılma, ağırlık vb. kötü deneyim yansıtmak istemiyoruz ve ince eleyip sık dokuyoruz.

Sıralama Puanlarınız Nasıl Etkilendi?

Objektif Haber artık tamamen Google News ile entegre. Buna ek olarak WebSub desteği, anlık ping desteği ve AMP desteği ile SEO kısmında mükemmel bir iş çıkarıyor. Sistem zahmetli kısımları bizim yerimize hallediyor. Meta’lar içeriğe göre oluşuyor aynı zamanda Editörlerimiz tarafından da düzenlemeler yapılıyor. Şuan şöyle söyleyebilirim ki bu yapıyla kısa sürede artık global habercilik anlayışına bürünebilir ve çizgilimizi bozmadan farkımızı gösterebileceğimizi düşünüyorum. Mayıs ayından bu yana (yenilenmeden sonra) ziyaretçi sayımız tam 2.5 kat arttı. Öngördüğümüz sene sonunda Mayıs ayında göre 25 katın üzerinde bir ziyaretçi artışı. Şuan yaptığımız aslında birçok değişiklik var fakat aktif çalışan bir haber sayfası olduğu için adımlarımızı daha temkinli atıyoruz.

Haber Kaynakları

Haberlerde tamamen kaynaklar belli ve profilleri görebilirsiniz. Biz haberi sizlere ulaştırırken yer sağlayıcı gibi hizmet veriyoruz. Bu global haberler de ve Türkiye’nin gündemindeki haberlerde daha çok geçerli. Bandırma haber kısmında ise durum bambaşka. Bandırma ilinde yaptığımız programlar var. Aynı şekilde Balıkesir ilinde de çalışmalarımız sahada da ilerliyor. Programlarımızı arttırmaya devam ediyoruz. Bandırma haberleri paylaşırken direkt olarak haberi özümseyebiliyoruz çünkü yaşadığımız yerin haberi. Habercilik anlayışını çok farklı bir boyuta getireceğimize inanıyoruz. Süreci hep beraber göreceğiz.

Önceki paylaşımlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir