Scroll to top

Decentraland Metaverse mimarlığına yatırım yapıyor


İş Canavarıİş Canavarı - 0 yorum

Şimdi size Decentraland nedir? ne değildir? gibi bilgileri tekrar tekrar verip ana konudan sapmadan Decentraland’ın Metaverse mimarlık konusunda attığı adımlara değineceğiz. Bir ziyaretçi ya da oyuncuysanız tabi ki sizin için harika güncellemeler olduğu su götürmez bir gerçek. Peki işletmeler, holdingler, kurumlar, kuruluşlar vb. için Metaverse neden önem taşıyor? Bu kadar fazla adım atılırken şirketler birer birer Metaverse evreninde kendilerine yer ararken bu pazarda neden olmayasınız?

Decentraland’ın son ortaklıkları

  • The Fabricant
  • DAPPCRAFT
  • WonderZone
  • SandStorm
  • LaLiga

The Fabricant

The Fabricant Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda detayları 13 eylül 2022’de yine Spaces paylaşacağını belirtti. Decentraland üzerinde kendi alanlarını oluşturan The Fabrican #WoWFashion etiketiyle düzenlediği etkinlik yine resmi Decentraland hesabında duyuruldu. Etkinlik programı, özel konuklar ve ile oluşturulan sürükleyici özel alanlar hakkında bilgi edinmek için sadece birkaç saat içinde paylaşılırken yoğun kalabalıkla 4 kişilik bir canlı yayın üzerinden paylaşıldı.

DAPPCRAFT

DJ etkinliğinde canlı konser vermek için özel bir alan oluşturan dppcraft kendi karakter tasarımıyla Decentraland üzerinde konserini gerçekleştirdi. Yine resmi hesaplar üzerinden paylaşılan etkinlik 10 eylül tarihinde gerçekleştirildi. Etkinlik moda sergisi düzenleyen The Fabricant’ın etkinliğinden tam 3 gün önceydi. Ayrıca etkinlik için özel olarak Play Boy & Girls tavşan kulağı aksesuar tasarlandı. Katılımcılar konsept olarak aksesuarı satın alıp kullanabiliyordu. Metaverse’de etkinlik içi satışların ilk örneklerinden.

WonderZone

Harikalar bölgesi anlamına gelen WonderZone diğer etkinliklere göre daha çok oyuncular için düzenlendi. Decentraland içerisinde düzenlenen en son etkinlikti. Madencilik üzerine kurgulanmış bu etkinlikte oyuncuların ortak çalışması ve oyunda ilerleyerek başarı elde etmesi amaçlandı. Ayrıca etkinlik için buz iskelet, buz kazma ve 2x deneyim puanı gibi ayrıcalıklar tanımlanarak katılım sayısı arttırıldı. Dappcraft’ın etkinliğinden sonra düzenlenen bu etkinlikte yine özel tasarlanan eşyalara yer verildi. Ticari amaçtan daha çok başarı ve kazanım amacıyla düzenlenen etkinliğin devamı 18 eylül 2022 tarihinde Tominoya Casino’da DG x WZ Partisi yapılarak düzenlenecek.

SandStorm

Decentraland evreninde düzenlenen yarışma da katılımcılar kendi modellerini tasarlayarak jüriye sundu. Etkinliğin sonuçları 1 hafta sonu canlı yayında açıklandı. Etkinliği resmi Decentraland hesabı da paylaşarak destek verdi. Etkinliğin canlı yayını eş zamanlı olarak SandStrom üzerinde paylaşılırken katılımcıların modellemeleri ve koleksiyonları sergilenmeye devam ediyor.

LaLiga (Hazırlıkları devam ediyor)

StadioPlus: “Aylarca süren ekip çalışmasının ardından @StadioPlus’ta @LaLiga , @VegasCityDCL ve @decentraland ile dünyanın en büyük spor yarışmalarından birini #metaverse ile birleştirmek için yaptığımız anlaşmayı duyurmaktan gurur duyuyoruz.”

En büyük etkinliklerden birisinin LaLiga etkinliği olacağı konuşuluyor. Spor severleri bir araya toplayarak katılımcılarla yapılması planlanan spor yarışmasının duyurusu StadioPlus tarafından duyuruldu. Yine resmi hesaplardan etkinlik onaylandı. Şu an etkinlik için açıklanmış net bir tarih olmasa da yakın zamanda Decentraland evreninde bir futbol yarışması göreceğiz gibi duruyor.

Decentraland evreninde bulunan markalar

Yapılan etkinliklerden bahsetmişken Decentraland evrenin de yer alan fakat etkinlik düzenlemeyen şirketler de var. Gelişen bu evrende yeni mimari yapılar markaların kendilerini ayrıştırması sağlıyor. Ayrıca erkenden alınan yerler gelecek için bir yatırım niteliği taşıyor. Kendi ürünlerini sergileyen, aksesuarlarını üreten, konsept oluşturan ve etkinlikler düzenleyen markalar PR olarak Metaverse evrenini kullanmaya başladı bile.

Metaverse için acele mi ediliyor?

İki doğru cevaplı bir soru.

  • Evet, acele ediliyor. Çünkü gelişim süreçlerinin ne kadar zaman alacağı belirsiz. Böyle büyük bir oluşumun ne zaman yaygınlaşacağı belirsiz.
  • Hayır, geç kalıyorsunuz. Çünkü yaygınlaştıkça ileride bulamayacağınız fırsatları kaçırıyorsunuz. (arsa fiyatları, mana kuru vb.)

Bu sorunun cevabı bir firmanın Metaverse’de nasıl bir gelecek gördüğüne göre değişir. Köklü firmalar Metaverse yatırımlarına devam ediyor çünkü biliyorlar ki geçmişte internetin bu kadar yaygın olacağı kestirilemediği gibi şimdi de Metaverse’ün ne kadar yaygınlaşacağı kestirilemiyor. Metaverse istendiği seviyelere gelir ve sosyal hayatı dijitale taşıyabilirse ne kadar büyük bir öneme sahip olabileceğini kestirebiliyor musunuz?

Önceki paylaşımlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir